Dijital Ajans Nsocial Yaratıcı Dijital Pazarlama ve Reklam Ajansı
Loading

360 Derece Video ya da 360 Video Çekimi ?

By Efe Aksoy

Maddi Deneyimler, Ürün Deneyimleri, Öğretici Deneyimler, Ticari Fırsatlar, Ürün Tanıtımları ve Lansmanlar, Perakende Deneyimler, Etkinlik Deneyimleri, Pazar Araştırması... Yeni bir trend olan sanal gerçeklik, markaların pazarlama stratejilerine yeni bir soluk getiriyor.

VR yani Virtual Reality teknolojisinin olmazsa olmaz bileşeni 360 derece videolar. 360 derece video çekimi ya da VR video çekimi 360 video çekimi olmadan, yani içerik olmadan sanal gerçeklik gözlüklerinizin bir anlamı yok.

Sahip olduğumuz geniş ekipman parkımızda bulunan özel üretim rig, 360 derece video çekimi kameralarımız, 360 derece canlı yayın kameralarımız ve dronelarımız ile, 360 derece video çekiminin çıtasını zirveye taşıdık.4K 360 derece video çekimi yüksek kaliteli ekipman gerektirdiğinden, geniş ekipman parkımız ve yatırımlarımız ile 360 derece video prodüksiyon kalitesinde zirvedeki yerimizi her geçen gün daha da sağlamlaştırıyoruz.360 derece canlı yayın noktasında ise hedefimizi "Globalde öncü oyunculardan biri olmak olarak" belirledik. Hedefimizi realize etmek adına ise Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta bulunan, Vilnius TechPark'ta ofisimizi açtık.

Günümüz artık Müşteri Deneyimi ve Deneyim Pazarlaması çağı! Artık markalar, kurum ya da kişiler; ürün ya da hizmetinizi müşterilerinize farklı ve inovatif bir methodla, "Ürün ya da Hizmetinizi Deniyormuş Gibi" hissettirebilecek projelere odaklanmalılar. Global markalarımız, Devlet Kurumlarımız, Sanatçılarımız için bir çok 360 derece video çekimi ve prodüksiyonu hayata geçirdik.

Peki biz markalarımız için 360 derece video çekimi noktasında neler yaptık? İşlerimizi izlemek için koyu yazılara tıklayabilirsiniz ! Videoların kalitesini internet kotanızı düşünerek iyi seviyede tuttuk, 4K prodüksiyonlarımız için çözünürlüğü yükseltiniz efendim ;)

Litvanya'nın ve Avrupa'nın en önemli basketbol kulubu Žalgiris Kaunas için 360° video içerik serileri oluşturduk. Bu serilerde Taraftar Deneyimi, VIP Deneyimi ve Sihirli Alanlar Deneyimi yaşattık ve hem sosyal medya'da hem de VR Gözlükleri ile fuarlar ve etkinliklerde deneyimlettirdik. Bu içerikler ile Žalgiris Kaunas, farklı ülkelere, farklı hedef kitlelere, dikey olarak hazırlanmış içerikler ile hitap etti. Böylece, Kaunas'a gitmeden, şampiyon takım ve basketbol salonu kişilere oldukları yerden 360 derece deneyimlettirildi. Hem Žalgirio Arena'yı tanıttı, hem kombine satışlarını artırmak için pazarlama faaliyetlerini interaktif bir yoldan hayata geçirdi, hem maç günü deneyimini gerek en ön sıradan gerekse en üst tribünden deneyimlettirdi, hem de oyuncular ve takım hariç hiç kimsenin girmeye yetkisinin olmadığı soyunma odası, antrenman salonu gibi merak edilen özel alanları deneyimlettirdi.

Sonuç mu? Videolarımız ile Žalgiris Kaunas ve Žalgirio Arena, gerek fuar ve etkinliklerde, gerekse Youtube, Facebook sosyal medya platformları ve Web Sitesi üzerinden toplamda 4.831.633 kişiye erişti. Farklı pazarlardan kombine alan bireysel taraftarların sayısında %43 artış olurken, VIP Loca'ların yıllık doluluğu %68'den %96'ya erişti. Tabi taraftarların gözünde edinilen inovatif imaj da ekstra repütasyon getirdi.

Türkiye'nin ilk 360 derece Otomobil Testi Range Rover Evoque'un Dizel modelini lansman zamanında tanıttık. Böylece otomobil almayı düşünen, fakat vakit bulupta bayide inceleyemeyen ya da karar verme aşamasında statik video yerine 360 derece video ile aracın tüm açılarını görebilmek isteyen kitleye seslendik.

Subaru ile hayata geçirdiğimiz Sanal Showroom projemiz ile Türkiye'nin her yerinde 7/24 açık olan ve bir dokunuş ile ziyaret edebileceğiniz bir Bayi Deneyimi Yaşattık. Subaru Sanal Showroom projemiz ile araçları dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden, telefon, bilgisayar ve VR gözlüklerinizden 360 derece deneyimleyebilir ve konfigüre edebilirsiniz.

Ya da Kadir Has Üniversitesi'nde Öğrencinin Gözünden Bir Gün deneyimini KHAS'ta Bir Gün projemiz ile 360 derece video prodüksiyonu ile deneyimlettik!

VR partneri olduğumuz Dünya Freestyle Futbol Federasyonu'nun Prag'da düzenlenen 2017 Dünya Kupası Finali SuperBall 2017 'nin 360 derece video prodüksiyonunu gerçekleştirdik.

İnşaat sektöründe devrim yaratan VR yazılımımız ile 360 derece video prodüksiyonumuzu birleştirdik ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn'de inanılmaz bir müşteri deneyimi yaşattık! Bu projemizi de merak ettiyseniz, bi' kahvenizi içmeye geldiğimizde deneyimletelim diyoruz ;)

Sevgiler... Efe Aksoy